Anne ve Bebek

MERHABA KESECİK!

Belki herkesin süreci bu minik keseyi görmesiyle başlamıştır belki de daha ileriki haftalarda ilk kalp atışını duymasıyla. Hangi süreçte haberi almış olursak olalım ilk şok, ilk şaşkınlık hayatımız boyunca yaşamadığımız duyguların tümünü barındırıyor bence.

Benim kendi hikayem kesenin görülmesiyle başladı, yani ilk 4. veya 5. haftada bu mutlu haberi aldık. Doktorun “minik bir kesemiz var” cümlesi hala aklıma geldikçe insanın inanası gelmiyor doğrusu. Tabii bu cümleden sonraki konuşulanları kesinlikle hatırlamıyorum, beyin kendini durdurdu ve duygular birbirine karıştı… Sonraki süreç zaten tam bir bulanık dönem; Ne yemeliyim, ne içmeliyim, en doğru bilgiye nereden ulaşabilirim, hangi testler yapılacak, testlerin sonucuna göre neler olacak, hangi dönemde neler hissedeceğim, mide bulantısı veya halsizlik olacak mı gibi binlerce soru ve bilinmezlikle alışma süreci ve kendini adapte etme süreci devam ediyor.

Doktorlarında dediği gibi aslında en riskli dönem ilk 3 ay yani ilk trimester. Ben sanırım şanslı azınlıktan sayılabilirim çünkü ilk 3 ayım boyunca mide bulantısı ve kusma sıkıntısı yaşamadım umarım bundan sonraki zamanlarımda bu şekilde geçer. Halsizlik, yorgunluk ve uyku halini de gün içerisinde yarım saat veya 1 saat uzanıp dinlenmem toparlanmamı sağladı, tabii akşam saatlerinde erkenden uyuya kalma kısımlarını söylememe gerek yok sanırım=)

Açıkçası önceden çocuk ve hamilelik konuşmaları olduğu ortamlarda bu süreçler anlatıldığında ben hep “Eyvah!” derdim; Ben kesinlikle çok mide bulantısı yaşayacağım, normalde de uykuyu seven bir yapım olduğundan halsizlik ve uyku hali kesin bende çok olacak derdim, sanırım bunları yaşayacağıma o kadar inanmışım ki bebeğim beni hiç yormadı ve yumuşak bir ilk trimester sürecim oldu. Tabii bu süreci böyle atlatıyor olmakta anne adayına biraz korku veriyor acaba her şey normal mi? Süreç ilerliyor mu? gibi sorular, doktora gitsek ve herşey yolunda mı öğrensek huzursuzluğu çok oluyor. Ancak doktorumdan da onayını aldığım gibi her insanın vücut yapısı ve bebeği kabullenmesi farklı oluyor ve hepsi normal süreçler.

Peki siz ilk trimester sürecinizi nasıl yaşadınız?

Hamilelik sürecim ilerledikçe kendimce sizlerle paylaşıyor olacağım, umarım ufak bir nokta da olsa işinize yarayacak veya içinizi rahatlatacak cümleler bulursunuz.

Yazar: N.K.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir