Anne ve Bebek

ÇOCUKLARDA DİKKAT BECERİSİ

Çocuğunuzun Dikkat Süresini Nasıl Arttırabilirsiniz?

  • Çocuğunuza seçim hakkı tanıyın:

Çocuklara yaş gruplarına uygun oyun ya da oyuncak seçenekleri sunularak, onların kendilerinin tercih etmeleri sağlanabilir. Çocuk kendi tercih ettiği oyuna ya da oyuncağa daha iyi odaklanacaktır. Bunun yanında çocuğa seçme hakkı sunmak, çocuğa bir birey yerine konulduğu hissiyatı vererek, çocuğun özgüven gelişimini de destekleyecektir.

  • Üç yaş öncesinde tv ve tablet kullanım süreci minimum da tutulmalı, mümkünse engellenmelidir:

Çocuklar belirli bir yaşa gelene kadar, dikkat süreleri yaşlarıyla doğru orantılıdır. Bu gelişim süreci içerisindeki çocuk, pc den ya da tv den gelen çoklu uyaranlara maruz kaldığında, bir süre sonra yavaş seyreden olaylara karşı dikkat etmemeye başlamaktadır. Bu süreç de çocuğun dikkat gelişim sürecini olumsuz etkilemektedir.

  • Çocuklara oyuncakların hepsi bir arada sunulmamalı ve mümkünse çocuk için sade oyuncaklar tercih edilmelidir:

Bütün oyuncakları bir arada gören çocuk, belirli bir oyuncakla yeterince vakit geçirmeden (ya da keşfedemeden), bir diğerine geçmektedir. Bu süreçte mümkünse çocukların ulaşabileceği alanlarda az sayıda oyuncak bulunmalıdır. Bu sayede çocuk, belirli bir oyuncağa odaklanabilir ve bu oyuncakla oynarken yaratıcılığını kullanabilir. Bu oyuncaklar belirli bir süre sonra diğer oyuncaklarla değiştirilmelidir. Bu sayede çocuk her bir oyuncağı keşfetme imkânı bulacaktır. Son olarak, sade oyuncaklar, çocukların yaratıcılıklarının gelişmesine daha çok katkıda bulunur.

  • Çocuklara doğal uyaranları keşfetme imkânı sunulmalıdır:

RIE felsefesini oluşturan Magda Gerber‘e göre çocukların doğaları gereği sıkılma duyguları mevcut değildir. Bebekler bedenlerinin hareket edişi, gördükleri, duydukları, kokladıkları şeyler konusunda büyük heyecan duyarlar. Çevrelerinden gelen bu doğal uyaranları deneyimlemek ve özümseme ihtiyacındadırlar.

  • Çocuğa sade bir oyun alanı sunulmalıdır:

Çocuklar oyun oynarken, dikkatlerinin bölünmemesi için çocuğa, gereksiz uyaranlardan arındırılmış oyun alanları sunmak, onların daha kaliteli bir oyun süreci geçirmesine katkı sağlayacaktır.

  • Denge oyunları oynamasını sağlanmalıdır:

Çocuklarla yapılacak, denge ve koordinasyon çalışmaları, çocuğun dikkat becerisine katkı sağlamak için en uygun yöntemlerden biridir.

  • Gözlerini kapatarak gördüklerini anlatmasını istenmeli ve duyduklarını tekrarlaması istenmelidir:

Çocuğa resim gösterip, sonrasında gözlerini kapatarak resimde gördüklerini anlatmasını istemek, çocuğun görsel dikkat gelişimi açısından oldukça faydalı bir etkinlik olacaktır. Duyduklarını tekrarlamasını istemek ise, çocuğun işitsel dikkatini geliştirecektir. Örneğin, çocuğa hikâyenin bir sayfası okunduktan sonra, aklında kalanlar sorulmalıdır.

 

Uzm. Klinik Psik. Nilüfer KOCA

Bunlar da hoşunuza gidebilir...